دیده بانی l دانش و پژوهش

معرفی برخی پروژه‌های تجاری و کاربردی علوم انسانی در دانشگاه منچستر

کاربردی سازی

دانشکدۀ علوم انسانی دانشگاه منچستر با جهت‌گیری‌های کاربردی خود در حوزۀ علوم انسانی شناخته می‌شود.

نویسنده: الناز فاطمی

تخمین زمان مطالعه: ۸ دقیقه


دانشکده علوم انسانی دانشگاه منچستر با جهت‌گیری‌های کاربردی خود در حوزۀ علوم‌انسانی شناخته می‌شود. گزارش پیش‌رو به گوشه‌ای از همکاری‌های این دانشکده با بخش‌های اقتصادی خارج از دانشگاه می‌پردازد. در ادامه فهرستی از نام این شرکت‌ها و نحوۀ همکاری آن‌ها با دانشکدۀ علوم‌انسانی دانشگاه منچستر ارائه شده‌است.


 دانشگاه منچستر یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در سال ۲۰۰۴ پس از ادغام موسسۀ علم و فناوری دانشگاه منچستر تأسیس شد. با وجود این، ریشه‌های تاریخی این دانشگاه به تأسیس کالج اون در سال ۱۸۵۱ باز می‌گردد.  دانشگاه منچستر از معتبرترین دانشگاه­‌های جهان است که در سال ۲۰۱۵ رتبۀ پنجم دانشگاه‌های انگلیس و رتبۀ ۳۵ دانشگاه‌های جهان را به خود اختصاص داد. دانشکدۀ علوم ‌انسانی این دانشگاه که در سال ۲۰۰۴ تأسیس شده‌است هم‌اکنون حوزه‌های مختلفی از جمله آموزش، محیط‌زیست و توسعه، معماری، حقوق، علوم‌اجتماعی و مدرسۀ بازرگانی منچستر را در برمی‌گیرد. این دانشکده با جهت‌گیری‌های کاربردی خود در حوزۀ علوم‌انسانی شناخته می‌شود. گزارش پیش‌رو به گوشه‌ای از همکاری‌های این دانشکده با بخش‌های اقتصادی خارج از دانشگاه می‌پردازد. در ادامه فهرستی از نام این شرکت‌ها و نحوۀ همکاری آن‌ها با دانشکده علوم‌انسانی دانشگاه منچستر ارائه شده‌است:

 پروژه‌ تجاری Cadbury

دانشگاه منچستر

نمونه‌ای از تبلیغات شکلات کدبری که به پیروی از اصل تجارت منصفانه اشاره می‌کند.

 در پژوهشی اجتماعی که به سفارش این شرکت در کشورهای غنا، جمهوری دومینیکن و هند انجام گرفت مشخص شد وضعیت اقتصادی-اجتماعی نامساعد کشاورزان کاکائو منجر به کاهش کیفیت کاکائوی تولیدی و عدم تمایل نسل جوان به باقی ماندن در مزارع شده‌است. با آگاهی به این امر، کدبری ۴۵ میلیون یورو برای بهبود وضعیت این کشاورزان سرمایه‌گذاری کرد و از آن پس در خطوط اصلی تولیدی خود اصل «تجارت منصفانه» را دنبال می‌کند. در نتیجۀ این تغییرات تولید کاکائو در غنا تا ۲۰% افزایش یافت. پس از این موفقیت کدبری، شرکت‌هایی چون مارس و نستله نیز هم‌اکنون برنامه‌هایی مشابه را دنبال می‌کنند.

TellUs Toolkit

دانشگاه منچستر

 پروژه‌ تجاری TellUs Toolkit یک پایگاه داده‌ای فضایی و نتیجۀ ۲۰ سال پژوهش در حوزۀ مشارکت عمومی در سیستم‌های اطلاعاتی جغرافیایی[۱]  است. هدف این پژوهش‌ها تسهیل دسترسی همگانی به اطلاعات آنلاین در شکل نقشه‌ها و تصاویر در حوزه‌های اقتصادی-اجتماعی، نمایش نقشۀ فقر، نقشه‌های شهری، آب و هوایی و… بود.  هزینۀ این پروژه از طریق مشارکت دانشگاه منچستر و شرکت توزیع انرژی اسکاتلند و جنوب[۲] تأمین شده‌است. در سال ۲۰۱۵ شرکتی به همین نام برای بهره‌برداری از یافته‌های این پژوهش توسط این دانشگاه تأسیس شد. امکان دسترسی آسان به سطوح مختلف اطلاعات اجتماعی، جغرافیایی، زیست‌محیطی و… باعث استقبال گسترده از این پایگاه شده‌است. این سیستم تاکنون توسط صنایع مختلف، ازجمله برای بهبود برق‌رسانی به مشتریان به کار رفته‌است.

پروژه‌ تجاری Ketso

دانشگاه منچستردانشگاه منچستر

نمونه‌هایی از هم‌فکری گروهی با استفاده از کتسو

کتسو، نام تجاری یک کیت مشارکت خلاقانه است. این کیت که اجزایی چون برگه‌های رنگی، نمادها و… را در برمی‌گیرد، روشی ساده و جذاب برای نمایش گرافیکی ایده‌ها، گزینه‌ها، برنامه‌ها و تشویق ارتباط متقابل میان اعضای یک گروه است. هریک از شرکت‌کنندگان می‌تواند نظرات خود دربارۀ یک مسئله را بر روی برگه‌های تعبیه‌شده یادداشت کند. برگه‌های قهوه‌ای برای راهکارها، برگه‌های سبز برای امکانات آینده، برگه‌های خاکستری برای چالش‌ها و برگه‌های زرد برای یادداشت اهداف در نظر گرفته‌شده‌اند. در انتها شرکت‌کنندگان می‌توانند ارتباط این ایده‌ها و اهمیت آن‌ها را با استفاده از سایر علامت‌های تعبیه شده در این کیت مشخص کنند.

 پژوهش‌های منتهی به کتسو از میانۀ دهۀ ۹۰ در دانشگاه منچستر آغاز شدند و هدف آن‌ها دستیابی به ابزاری بود که بدون تحمیل ایده‌های از پیش تعیین‌شده، مشارکت تمامی اعضای هر مجموعه‌ای را تضمین می‌کرد و امکان اظهارنظر را به آن‌ها می‌داد. به دلیل همین ویژگی، کتسو در طیف گسترده‌ای از کنفرانس‌ها، کلاس‌های آموزشی و جلسات اداری مورد استقبال قرار گرفته‌است.[۳] کتسو از سال ۲۰۰۹ به عنوان یک مؤسسۀ تجاری اجتماعی[۴] کار خود را پی گرفت.

دانشگاه منچستر

نظرات شرکت‌کنندگان در یک کارگاه کتسو در کنفرانس برنامه‌ریزی اجتماعی در رنفروشایر – ۱۱۹ نفر با کاربرد کتسو «بسیار موافق» و ۱۶۴ نفر با کاربرد آن «موافق» هستند.

[GMWDA [5

GMWDA  بزرگترین سازمان دفع زباله در انگلستان است. بخش علوم اجتماعی دانشگاه منچستر توانست با کمک به تحلیل کلان‌داده‌ها GMWDA را در دفع زباله‌ها به شیوه‌ای زیست‌محیطی یاری کند.

پروژه‌ تجاری Tesco

بخش [۶]SCI (مؤسسه‌ مصرف پایدار) دانشگاه منچستر می‌کوشد با رویکردی جامعه‌شناختی به الگوهای مصرفی دست یابد که آسیب کمتری برای محیط و منابع طبیعی در بر داشته ‌باشند. این مؤسسه همچنین به بررسی نحوه‌ جذب کالاها در زندگی روزمره مصرف‌کنندگان می‌پردازد و از این رو داده‌های حاصل از پژوهش‌های آن برای بسیاری از صنایع، از جمله صنایع غذایی و صنایع مرتبط با انرژی، ارزشمند هستند. پژوهش‌های این مؤسسه رفتارها، نیازها، ارزش‌ها و رفتارهای روزمره پیرامون مصرف کالاها را می‌سنجند، ارتباط آن‌ها با نحوۀ‌ تولید و توزیع کالاها را بررسی می‌کنند و می‌کوشند به نوآوری‌های نظام‌مند در این بخش سرعت بخشند.

Co-operatives UK

در مشارکتی میان مدرسه بازرگانی منچستر و [۷]CSU (واحد سهام عمومی) راه‌های افزایش جلب مشارکت مردمی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عام‌المنفعه بررسی شده‌است.

پروژه‌ تجاری گروه الفطیم

 گروه الفطیم، شرکتی اماراتی، متشکل از مجموعه‌ای از علامت‌های تجاری مستقل است. هر یک از این بخش‌ها استراتژی‌های تجاری جداگانه‌ای دارند و در مقابل الفطیم و شرکت مادر خود مسئول هستند. این روند امکان ارتباط میان بخش‌ها و دستیابی به یک استراتژی مشترک را به شدت کاهش می‌داد. به همین منظور از سال ۲۰۱۳ دانشکدۀ علوم‌انسانی دانشگاه منچستر با اجرای چندین پروژه کوشیده‌است ارتباط این بخش‌ها با یکدیگر را تسهیل کند. به این ترتیب روند گشایش فروشگاه‌های جدید ۱۰% سریع‌تر شده‌است. برآورد می‌شود سود حاصل از این تغییرات تا سال ۲۰۱۷ بتواند پنجاه بار هزینۀ دو مرحلۀ نخست این برنامه را جبران کند.

پروژه‌ تجاری BP

به عنوان شرکتی خصوصی در حوزۀ نفت، BP برای رقابت با شرکت‌های دولتی نیازمند فناوری و بدنۀ مالی قوی است. دانشگاه منچستر توانست برنامه‌ای ویژه برای مدیران ارشد این شرکت تدوین کند تا با کمترین میزان اخلال در مسئولیت‌های شغلی این افراد، انعطاف‌پذیری، قدرت داوری و مهارت‌های آن‌ها در مواجهه با موقعیت‌های پیچیده افزایش یابد. این برنامه که مهارت‌های مهندسی و تجاری را در برمی‌گرفت در راستای استراتژی‌های کلی BP در زمینۀ پیشرفت کارکنان قرار داشت.

پروژه‌ تجاری شورای شهر منچستر

دانشگاه منچستر در زمینۀ پروژۀ مشارکت سه‌جانبه[۸] با طرح‌های طراحی شهرهای هوشمندانه، افزایش هوشمندانۀ فضای سبز و کاهش تولید کربن هم‌زمان با رشد اقتصادی همکاری داشته‌است. بودجۀ ۲۵ میلیون یورویی این پروژۀ ۵ ساله که ۲۳ سازمان اروپایی را در برمی‌گیرد توسط اتحادیۀ اروپا تأمین می‌شود. بخش «محیط زیست، آموزش و توسعه» دانشگاه منچستر در این راستا پژوهش‌هایی با موضوعیت انرژی‌های تجدیدپذیر، مدیریت سیستم‌های ارتباطی و اطلاعاتی، فناوری‌های ذخیرۀ انرژی و وسایل نقلیۀ الکترونیک را آغاز کرده‌است. از سوی دیگر، با همکاری گروه‌هایی از ایندهون[۹] و استونجر[۱۰]، دیگر شهرهای داوطلب در این پروژه کوشیده‌است در سطوح مختلف تأثیرات محیطی و اجتماعی این فناوری‌ها را ارزیابی کند.

برای مطالعه‌ی بیشتر به بخش ارزیابی تأثیر اقتصادی در سایت بردار مراجعه کنید.

پروژه‌ تجاری Siemens

زیمنس شریک فناورانۀ دانشگاه منچستر در پروژۀ اروپایی مشارکت سه‌جانبه است. بخش علوم‌انسانی دانشگاه منچستر در زمینۀ تجهیزات تولید انرژی و ذخیرۀ الکتریکی و ایجاد پایگاه کنترل مرکزی با این شرکت همکاری می‌کند.

[۱] PPGIS : Public Participation Geographic Information System

[۲] Scottish and Southern Energy Power Distribution

[۳]  برای اطلاعات دقیق از پروژه‌های موفقی که با استفاده از کتسو انجام گرفته‌اند می‌توانید به سایت این محصول مراجعه کنید:

http://www.ketso.com/examples-case-studies

[۴] social business

[۵] Greater Manchester Waste Disposal Authority

[۶] Sustainable Consumption Institution

[۷] Community Shares Unit

[۸]  Triangulum یکی از سه پروژه‌ای که به مسئله  طراحی آینده شهرهای اروپا می‌پردازد. منچستر یکی از شهرهایی است که به عنوان مکانی برای آزمایش پروژه‌های نوآورانه حمل و نقل، انرژی، فناوری‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی و فرصت‌های بازرگانی در نظر گرفته‌شده‌است.

[۹] Eindhoven

[۱۰] Stavanger

پ.ن: این مقاله نخستین بار در سایت بُردار (بنیاد راهبری دانش اجتماعی روز) منتشر شده است. گروه بُردار، یک گروه تولید محتوا در زمینه کاربردی سازی علوم انسانی است.

نظر دهید

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت .